Kas ir ēšanas traucējumi?

Pasaulē arvien vairāk ir dažādu psiholoģisku saslimšanu. Tās parasti ir problēmas, par kurām skaļi nerunā. Bet ir svarīgi izglītot sabiedrību, jo nesapratne ir neinformētība. Tāpēc publiskoju informāciju, kas var informēt ikvienu un iedziļinoties detaļās atklāju personīgo pieredzi, daloties arī ar personīgiem foto.

Ēšanas traucējumi: cēlonis, simptomi, pazīmes un medicīniskās komplikācijas

Ar ēšanas traucējumiem apzīmē psiholoģisku saslimšanu, kam raksturīgi nepareizi ēšanas paradumi, neapmierinātība, raizes par ķermeņa aprisēm, par figūru- apmātība ar to.

Ēšanas traucējumi var būt kā neadekvāta ēdiena uzņemšana, kas bojā veselību (par daudz, par maz). Biežāk sastopamās ēšanas traucējumu formas ir Anoreksija, Bulīmija, Kompulsīvās ēšanas traucējumi, un šī slimība var būt gan sievietēm, gan vīriešiem.

Ēšanas traucējumu problēmas var parādīties jebkurā dzīves mirklī, bet parasti novērojami tīņu gados, jaunībā. Klasificēta kā medicīniska saslimšana, tā prasa atbilstošu ārstēšanu, atbilstoši slimības veidam un norisei.

Ēšanas traucējumu veidi

Trīs visbiežāk sastopamie ēšanas traucējumu veidi ir šādi:

Anoreksija(Anorexia Nervosa) – vīrietim vai sievietei, kas cieš no Anoreksijas, parasti ir pārmērīgas bailes no svara pieauguma, nevēlas  uzturēt veselīgu ķermeņa svaru un sagrozīta ķermeņa attēla uztvere. Daudzi cilvēki ar anoreksiju drastiski ierobežos patērētās pārtikas daudzumu un uzskatīs sevi par resnu, pat ja viņiem ir nepietiekams svars. Anoreksijai var būt kaitīga ietekme uz veselību, piemēram, smadzeņu bojājumi, vairāku orgānu mazspēja, kaulu bojājumi, sirds problēmas un neauglība. Nāves risks ir visaugstākais cilvēkiem ar šo slimību.

*šī nav trakākā bilde. Kad bija pavisam traki (32kg; 39kg), es apzinājos lietas nopietnību un briesmīgo skatu-nebildējos un neviens nebildēja mani

Bulīmija(Bulimia nervosa) – šo ēšanas traucējumu  veidu raksturo pārmērīga ēšana, kam seko uzvedība, kas kompensē pārēšanos, piemēram, izraisīta vemšana, pārmērīga fiziskā slodze vai caurejas līdzekļu vai diurētisko līdzekļu lietošana. Vīrieši un sievietes, kas cieš no bulīmijas, var baidīties no svara pieauguma un justies ļoti neapmierināti ar ķermeņa lielumu un formu. Pārēšanās un ‘atbrīvošanāš’ cikls parasti tiek veikts slepeni, radot kaunu, vainas sajūtu un kontroles trūkumu. Bulīmijai arī ir organismu graujoši blakusefekti, piemēram, kuņģa-zarnu trakta problēmas, smaga dehidratācija un sirds grūtības, ko izraisa elektrolītu līdzsvara traucējumi, zobu bojāšanās u.c.

Kompulsīvās ēšanas traucējumi. Personas, kuras cieš no kompulsīvās ēšanas traucējumiem, bieži zaudē kontroli pār savu ēšanu. Atšķiras no bulīmijas ar to, ka pārmērīgas ēšanas epizodēm neseko kompensējoša uzvedība, piemēram, vemšana, badošanās vai pārmērīga fiziskā slodze. Tāpēc daudziem cilvēkiem, kas cieš no Kompulsīvās ēšanas traucējumiem, var būt aptaukošanās un paaugstināts risks saslimt ar citiem apstākļiem, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām. Vīriešiem un sievietēm, kas cīnās ar šiem traucējumiem, var rasties arī intensīva vainas, ciešanu un apmulsuma sajūta, kas saistīta ar pārmērīgu ēšanu, kas varētu ietekmēt turpmāku ēšanas traucējumu progresēšanu.

*šeit patiesībā bildē man ir bulīmija, kad bija KĒT, likos sev tik resna, ka nebildējos un nav NEVIENAS bildes

122.jpg

Ēšanas traucējumu cēloņi

Ēšanas traucējumi ir sarežģīti , tos ietekmē daudzi faktori. Lai arī precīzs ēšanas traucējumu cēlonis nav zināms, parasti tiek uzskatīts, ka bioloģisko, psiholoģisko un / vai vides noviržu kombinācija veicina šo slimību attīstību.

Bioloģisko faktoru piemēri ir:

Neregulāras hormonālā funkcija

Ģenētika (saikne starp ēšanas traucējumiem un cilvēka gēniem joprojām tiek intensīvi pētīta, taču mēs zinām, ka ģenētika ir problēmas daļa).

Uztura trūkums

Psiholoģisko faktoru piemēri ir:

Negatīva ķermeņa uztvere

Zema pašapziņa

Vides faktoru piemēri, kas varētu izraisīt ēšanas traucējumus, ir:

Disfunkcionāla ģimene

Profesijas un karjera, kas veicina svara zaudēšanu  un ieska zemāku svaru, piemēram, balets un modeļu aģentūras, modeļu karjera.

Estētiski orientēti sporta veidi, kur uzsvars tiek likts uz liesas ķermeņa uzturēšanu, lai uzlabotu sniegumu. Piemēri: airēšana,niršana,balets,vingrošana,cīņas sports,vieglatlētika

Ģimenes un bērnības trauma: bērnu seksuāla izmantošana, smaga trauma (šķiršanāš utt.)

Kultūras un / vai vienaudžu spiediens draugu un kolēģu starpā

Stresa pārejas vai dzīves izmaiņas (maina dzīvesvietu, darbu, skolu u.c.)

Ēšanas traucējumu pazīmes un simptomi

Vīrietis vai sieviete, kas cieš no ēšanas traucējumiem, var atklāt vairākas pazīmes un simptomus, no kuriem daži ir:

hroniska diēta, neskatoties uz bīstamo nepietiekamo svaru

pastāvīgas svara svārstības

apsēstība ar pārtikas kalorijām un tauku saturu

iesaistīšanās rituālos ēšanas paradumos, piemēram, pārtikas sasmalcināšana, ēšana atsevišķi un / vai pārtikas slēpšana

sasaistīšanās ar ēdienu, receptēm vai vārīšanu; indivīds var gatavot sarežģītas maltītes citiem, bet atturēties no ēšanas

Depresija vai letarģija

Izvairīšanās no socializēšanās, ģimenes un draugiem. Var kļūt izolēts un noslēgts

pārēšanās un badošanās periodi mijas viens ar otru

Ēšanas traucējumu ārstēšana

Slimības smaguma un sarežģītības dēļ, bieži ir būtiska visaptveroša un profesionāla ārstēšanas, kas specializējas ēšanas traucējumos, lai panāktu dziedināšanu un atveseļošanos.

Ārstēšanas plāni tiek izmantoti, lai risinātu daudzas problēmas, ar kurām vīrietis vai sieviete var saskarties, lai atjaunotu viņu veselību un labsajūtu, un tās bieži tiek pielāgotas individuālām vajadzībām.

Ēšanas traucējumu ārstēšana parasti sastāv no vairākiem aspektiem un tiek adresēta ārstiem, dietologiem un terapeitiem pilnīgai aprūpei:

Medicīniskā aprūpe un uzraudzība – vislielākās raizes ir par veselību un  veselības problēmu risināšana, kas ir ēšanas traucējumu sekas (elektrolītu trūkums, nieru mazspēja u.c.).

Uzturs: Tas ietvers svara atjaunošanu un stabilizēšanu, normālas ēšanas norādes un individuāla maltītes plāna izstr

Terapija: Dažādas psihoterapijas formas, piemēram, indivīds, ģimene vai grupa, var būt noderīgas, lai novērstu ēšanas traucējumu cēloņus. Terapija ir būtiska ārstēšanas sastāvdaļa, jo tā sniedz atveseļošanās laikā indivīdam iespēju pievērsties traumatiskiem dzīves notikumiem un dziedēt tos, kā arī apgūt veselīgākas iemaņas un metodes emociju izteikšanai, saziņai un veselīgu attiecību uzturēšanai.

Medikamenti: Daži medikamenti var būt efektīvi, lai palīdzētu atrisināt garastāvokļa vai trauksmes simptomus, kas var rasties ar ēšanas traucējumiem, vai mazinātu ēšanas un attīrīšanas uzvedību.

Ir pieejams atšķirīgs ārstēšanas veidi, sākot no  atbalsta grupām līdz stacionārajiem ārstniecības centriem, un tas ir atkarīgs no ēšanas traucējumu smaguma pakāpes. Jebkurā gadījumā ēšanas traucējumu atpazīšanai un risināšanai ir izšķiroša nozīme, lai varētu sākt ārstēšanu.

Saistība starp atkarībām un ēšanas traucējumiem

Ēšanas traucējumi un atkarība bieži notiek vienlaikus. Īpašas personības iezīmes, piemēram, impulsivitāte, ir saistītas gan ar ēšanas traucējumiem, gan ar alkohola / narkotiku lietošanu. Pētījumi arī parādīja, ka pastāv vairākas līdzības starp atkarības apstākļu fizioloģiskajiem apstākļiem un mehānismiem, piemēram, ēšanas traucējumi un alkoholisms vai narkotiku lietošana. Ēšanas traucējumu un atkarības kopība ir tāda, ka atkarība tiek nejauši izveidota vēl spēcīgākā formā neatkarīgi no tā, kādas sekas veselībai var sagādāt vīrietis vai sieviete. Neskatoties uz smagām medicīniskām komplikācijām, personām, kas cīnās ar atkarībām, ir grūti atteikties no atkarības, piemēram, anoreksijas, alkoholisma vai narkotisko vielu lietošanas gadījumā.

Ēšanas traucējumu un alkoholisma / vielu ļaunprātīgas izmantošanas ārstēšana

Tā kā ēšanas traucējumu un alkoholisma/narkotiku atkarības raksturs ir līdzīgs, un pamata jautājumi, kas attiecas uz abiem apstākļiem, var pārklāties, ir svarīgi atveseļošanās procesā vienlaikus ārstēt ēšanas traucējumus un atkarību. Tam nepieciešama visaptverošas ārstēšanas grupas iesaistīšana, kas var pienācīgi apmierināt dažādas vajadzības, piemēram, medicīnisko, uztura un psihoterapiju. Daudzi ārstniecības centri, kas risina abas šīs problēmas, var izmantot 12 soļu programmu, kas var būt ļoti vērtīgs papildinājums narkotiku un alkohola rehabilitācijai. Šīs abas saslimšanas ir jāārstē un jādignosticē kompleksi. Novēršot šos traucējumus, var palielināties izredzes, ka jūs vai jūsu mīļais var atgūties gan no atkarības no vielām, gan no ēšanas traucējumiem.

Mans komentārs:

Šis ir raksts, ko esmu atzinusi gana labu esam un pārtulkojusi no https://www.eatingdisorderhope.com/information/eating-disorder, ja ir vēlme, varat izlasīt orģinālrakstu.

Ne viss ir tik vienkārši, kā teorijā rakstīts. Tās ir vadlīnijas. Man ir ko papildināt jebkurā no šī raksta (kas nav nemaz tik slikts) sadaļām. Piemērams, sekas- zobu erozija. Nu tā, ka pazaudē zobus pilnībā (labi, ka ir mūsdienu risinājumi), to, ka sabojājas vielmaiņa u.s. Šī slimība patiesībā ir tik komplicēta, ārstēšana tiešām ir ļoti sarežģīts process. Mans stāsts ir par bulīmiju, kas mani ir ierāvusi arī alkohola murgā. Kā ārsti daudzreiz teikuši par mani- sarežģīts gadījums. Tā bija cīņa ne tikai ar ēšanas traucējumiem, bet arī alkoholismu (tagad man atceroties šermuļi skrien). Man aplis bija tāds- es jūtos resna-badojos visu dienu-pieēdos-izvemjos-jūtos vainīga- dzeru vīnu-eju gulēt. Jauna diena, solu sev, ka vairs nekad.. Jau iepriekšējā vakarā domas ir “rīt neēdīšu” vai “sākšu ēst normāli”, “rīt vīnu nē” un tml… Tajā visa bija ierauti visi- ģimene, darbs, skola utt. Bet par to- nākamajā rakstā, vai sazinies individuāli.

Par ārstēšanu. Es personīgi esmu bijusi 2 klīnikās (LT un LV), izgājusi dažādas terapijas (kognitīvi beheiviorālā; dinamiskā; ģimenes; mākslas ; mūzikas; videoterapijas; biblioterapija u.c.), gājusi pie psihoanalītiķiem, terapeitiem, psihiatriem, līdz pat dziedniekiem un večiņām. Un tas viss, cauri ejot visus šos gadus. Protams, katrs cilvēks ir individuāls, bet šī diagnoze ir viena un darbības vienas. Ir tik daudz lietu, kas strādā, tikai, ja ir pareizas norādes- kā tās darīt… Par to, kas strādā un, kas ne parunāsim individuāli. Mani vecāki saka, ka būtu bijuši ļoti pateicīgi, ja TAD būtu bijis kāds, kas šādi pasaka, kur ir vērts un, kur nav… Nevis visus šos gadus izmest laiku un naudu, daudz un dažādos ārstniecības veidos un iespējās. Pat 1x biju uz psihologa konsultāciju, kur man pateica “Domā pozitīvi!”, sēdēju un domāju- “Tas bija joks, lai mani pārbaudītu kaut kā, vai tiešām tāda būs konsultācija?”. Tāda bija šī vizīte- tieši TIK bezjēdzīga.

Gribu pateikt meitenēm/puisim, kas slimo, ka droši varat ar mani sazināties, kaut, ja esat lēkmes vidū, pilnu muti vai gluži otrādi- neēdušas jau piekto dienu un ir eiforija, jo svari rāda n ciparu, taču visi apkārt ‘borē’, ka kaut kas jādara… Es pati uz atbalsta grupu gāju tā- pusceļā apēdu bulciņu, ejot uz Anonīmajiem rīmām, sāku savu ‘binge’ un gāju mājās, pa ceļam ejot n kafejnicās, ēdot un, mājās atnākot, ieslēdzoties tualetē. Tā es ‘aizgāju’ uz atbalsta grupu. Es rakstu diezgan atklāti, lai Tu saprastu, ka es saprotu, ka esmu bijusi ‘tajās kurpēs’ un saprotu, kā Tu jūties. Vai, lai līdzcilvēki, kas uztraucas un meklē palīdzību, lai jūs saprastu, ka esmu tur bijusi un saprotu ‘šīs lietas’. Brīdinu, ka private pavisam bez cenza, nekas nepieklājīgs, bet stāstīšu, kā bija. Tā ir intīma lieta un to neraksta publiski. Kas zin, varbūt kādu dienu kļūšu vēl drosmīgāka un arī publiski rakstīšu pavisam brīvi par sevi. Lai arī nu jau pāris gadus dzīvoju bez tā- es nekad to neaizmirsīšu un būšu te, lai arī Tevi emocionāli atbalstītu. Jo es zinu, ka mēs to “nedaram” speciāli ar nodomu ieriebt- tas vienkārši notiek. Un jebkurš- vecāks, persona, kas cieš, droši, vēlreiz aicinu- droši raksti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s